Ekologické pěstování zeleniny a bylinek

Zbraslavský trh

12.10.2013 07:01

 https://www.receptyprodeti.cz/recepty/dyne-v-kuchyni

Dýně v kuchyni

Recepty |

O tom, že neexistuje jen dýně hokaido se můžeme přesvědčit na každém farmářském trhu. Jejich sezóna už je v plném proudu. Jaké jsou tedy základní druhy dýní a co si s nimi počít v kuchyni?

Dýně a zdraví

Dýně jsou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Obsahují vitamíny C, D, E, B6 a také B12. Z minerálních látek pak vápník, hořčík, zinek, železo a měď. Jsou zdrojem vlákniny i bílkovin, oranžové dýně jsou navíc bohatší na karoteny. V semínkách se nachází zdravé tuky a zinek. V tradiční čínské medicíně se např. dýně hokaido používá při léčení sleziny, slinivky břišní a žaludku.

Dýně vydrží až do jara

U nás dozrávají dýně už od konce srpna a venku vydrží až do prvních mrazíků, neměly by však být vystaveny vlhku a velmi nízkým teplotám. Déle je tam udržíte, když je podložíte textilní fólií. Po sklizní je skladuje na suchém a chladném místě, kde vydrží klidně až do jara. Jakmile někde chytí plíseň, pryč s ní!

Hokaido

klasická oranžová dýně (seženete ji však i v zelené barvě), kterou dnes již koupíte snad úplně všude. Na Halloween se už i u nás dlabe a slouží jako odstrašující lucerna. Dužinu málokdo ovšem využije a v kuchyni zpracuje. Což je škoda, protože se z ní dá připravit moc dobrá polévka, koláč nebo třeba koktejl. Semínka stačí očistit a opražit je na trošce vody, případně oleje.

Máslová dýně

má bílou až lehce nažloutlou barvu a tvar jako činka. Uvnitř je žlutá a má jen malinko semínek. Stačí ji oloupat, zbavit měkké dužiny se semínky a pak ji připravit obdobně jako sladkou bramboru. Dá se nakrájet na plátky a jen lehce orestovat s kořením na trošce oleje, můžete z ní udělat dýňovou kaši místo té bramborové, připravit z ní polévku nebo ji použít do koláče.

Tip:

vyzkoušejte recept na dýňový koláč s jablky připravený z máslové dýně – Dýňový koláč s jablky

Goliáš

je oválná dýně, která jak už samo její jméno napovídá, může vážit až 30 kg. Má hodně tuhou slupku, kterou je třeba oloupat. Díky ní však vydrží venku déle než ostatní dýně, aniž by začala hnít. Problém je, že když ji načnete, musíte ji co nejdřív spotřebovat. Možná už z toho důvodu se hodí třeba k přípravě marmelád, omáček nebo kompotů.

Špagetová dýně

vypadá trošku jako tlustší žlutá cuketa a chuť má tak trošku moučnou. Její název se odvozuje od kulinární přípravy. Rozdělte ji na tenké proužky, které připomínají právě špagety a můžete je uvařit nebo orestovat jako přílohu. I tenhle druh má málo semínek, takže ji v kuchyni využijete maximálně.

Načerpejte další inspiraci:
www.latifundie.eu
www.pumpkins.cz
www.dynovysvet.cz